İNTERNET REKLAMCILIĞI

İNTERNET REKLAMCILIĞI

Markanızın dijital dünyada tanıtım faaliyetlerini istikrarlı bir şekilde sürdürün...

Google adwords veya adwords reklam olarak bilinen uygulama kısaca Google’ın sunduğu bir reklam hizmetidir.

Adwords reklam verme hizmetleri işinizi büyütmek ve satışları arttırmak açısından iştah açıcı görünse de dikkatli yapılmadığında kâbusa da dönüşebilir. Neden mi? Çünkü: Google ads olarak da bilinen bu hizmetin hatırı sayılır bedelleri olabiliyor. Yani adwrods reklamlarını doğru şekilde yönlendiremezseniz, boşa yatırım yapmış da olabilirsiniz. Bu sebeple biz bu yazımızda Google adwords yardımıyla kazanabileceğiniz paradan bahsedeceğimiz gibi kaybetme potansiyeli olan konularda da uyarılarda bulanacağız.

Bunun önüne geçmek için öncelikle Google adwords nedir sorusuna net bir cevap verelim;

Bir diğer adıyla Google ads nedir ?:

Adwords Google tarafından sunulan Pay – per – click (PPC) yani “tık başına para” sistemi ile çalışan bir reklam verme hizmeti. PPC sistemiyle reklam hizmeti sunan Facebook gibi diğer web sitelerinden farklı olmak üzere Google’ın iki ana yöntemi var.

  • Google Arama Sayfaları
  • Google Reklamları olarak bilinen diğer web sitelerindeki reklamlar

Bu iki yöntem aslında birbirlerinden farklı çalışma prensiplerine sahip olsa da hala PPC mantığını temel alıyorlar.

Ancak Google adwrods sistemini diğerlerinden ayıran çok önemli noktalar var. Google’ın arama motoru algoritmaları konusunda yakaladığı başarıyı bu hizmetinde de görebiliyoruz.

İlk yöntemde Google arama çubuğuna sizin reklam verdiğini kelimeler yazıldığı zaman kullanıcıların karşısına sizin reklamınız çıkıyor. Tıpkı sıradan bir arama sonucu gibi “tekst” formatında gösterilen bu aramaların linklerinin yer aldığı satırın solunda küçük bir “Ad” ibares bulunuyor. Buradaki “Ad” tahmin edebileceğiniz üzere kullanıcılara bu arama sonucunun Google adwords tarafından gösterildiğini bildiriyor. Buna benzer göstergeleri zaman zaman YouTube adwords sistemi ile karşınıza çıkan video önerilerinde de görebilirsiniz.

Örnek: “Muğla gezilecek yerler” şeklinde bir arama yaptığınızı düşünelim. Eğer Muğla’da gezi, turizm vb. hizmet veren bir firma hali hazırda bu anahtar kelimeler için Google ile anlaştıysa; karşınıza ilk sırada gelen sonuçlar bu firmaya ait olan sonuçlar olacak. Tabii siz sonuç bağlantısının hemen solunda yer alan “Ad” ifadesi ile bunun neden ilk sırada geldiğini anlamış olacaksınız.

Her ne kadar yanında “Ad” ifadesi bulunsa da arama sonuçlarında ilk sırada listelenmek, işiniz ve tanıtım kampanyanız açısından oldukça büyük avantaj. Zira kullanıcılar için sonuçların nasıl görüntülendiğinin pek bir önemi yok. En kolay ulaşılabilir sonuçlar her zaman daha fazla tık alıyor. Bu durumun en güzel örnekleri Google aramalarındaki sıralama ile birlikte tıklanma oranının dramatik düşüşlerini gösteren grafikler. Ayrıca bazı kullanıcılar için “Google tarafından gösterilen sonuç” olarak algılanan bu sonuçların daha çekici olma ihtimali de var. Sonuçta bu sizin işinizi ne kadar ciddiye aldığınızın da bir göstergesi oluyor.

Şimdi bir de ikinci yönteme gelelim. Web sitelerinde gördüğümüz Google reklamları.

Bu sisteme ilk geçildiği dönemlerde tamamıyla rastgele bir şekilde bazı reklamlar görüntüleniyordu. Ancak daha önce bahsettiğimiz gib Google’ın arama motoru algoritmaları, kullanıcı verileri ve çerez kullanımı konusunda çığır açtığını biliyoruz.

İşte bu gelişmeler ışığında Google artık bizlere “arama geçmişimizi baz alan” reklamlar gösterecek kapasiteye erişmiş durumda. Yani eğer siz Google’da “Muğla gezilecek yerler” şeklinde bir arama yaparsanız muhtemelen bu aramadan sonra ziyaret ettiğiniz herhangi bir sitede karşınıza Muğla’nın turistik yerleri hakkında reklamlar çıkacaktır. Bu özellik kullanıcı ayalarından kapatılabiliyor ancak Google kullanıcılarının büyük bir kısmı özelliği kapatmayı tercih etmiyor. Zira bu uygulama ile kullanıcılar da ihtiyaç duydukları şeylere daha kolay erişme şansı yakalıyor.

BAŞARILI BİR ADWORDS ÇALIŞMASI NASIL YÖNETİLİR

Ancak başarılı bir Google adwords kampanyası yürütmek için burada kullandığımız basit örneklerin çok ötesinde analiz çalışmaları gerektiğini vurgulamak gerek. Bunun için gerekirse adwords yardım hizmetleri sağlayan profesyonellerden yani bizden de yardım almayı düşünebilirsiniz. Zira bizler adwords reklam kampanyaları yönetme konusunda tecrübe sahibiyiz. Ayrıca bu kampanyaya eşlik etmesi gereken SEO analizi gibi faaliyetlerin yürütülmesinde de profesyonel ve teknik bilgiye sahip kişilerden yardım almakta fayda var diye düşünüyoruz.

Son olarak, kendi ürün veya markanızın da adwords kampanyasına özel olarak hazırlanmış pazarlama stratejileri olduğundan emin olmanız gerek. Aksi halde bu faaliyetlerin size kazanç sağlamak yerine para kaybettirebileceğini de unutmayın.

implant