SEO (ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU)

SEO (ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU)

SEO eğitimi olmayan birçok insan web sitesi kuracağı zaman önemli noktaları kaçırabiliyor...

Genellikle bir web sitesi oluşturan kişiler grafik ögelere ve yüklenecek bilgilere odaklanıyor. Ancak bunlar teknik bir alt yapı oluşturmaktan ziyade estetik kaygı ile yapılan işler oluyor.

Ama endişelenmeyin bir yerden başlamak da önemli. SEO nasıl yapılır sorusuna cevaplar bulmaya başladıkça, bunu yoluna koyabilirsiniz.

Bu noktada öncelikli olarak profesyonel bir SEO kursu veya SEO hizmeti almayı da tercih edebilirsiniz.

Çünkü SEO çalışmaları ile ilgili internette ayıklaması güç, farklı şeyler söyleyen bir ton kaynak var. Bunlar arasından seçim yapmak için bir SEO danışmanı veya SEO ajansı ile çalışıp, bilinçlenmek daha etkili olabilir.

Bu noktada biz, bu bilgi kirliliği arasında daha seçkin birkaç detayı bu yazıda sizlere aktarma amacındayız.

Öncelikle SEO hizmeti veya SEO çalışması olarak nitelendirdiğimiz bu faaliyetlerin günümüzde Google SEO odaklı olduğunu belirtelim. SEO = Arama Motoru Optimizasyonu kavramında kastedilen „arama motoru” aslında Google. Tabii ki Yandex, Bing, Yahoo gibi farklı kanalları da hesaba katıyoruz ancak bildiğiniz üzere arama motorları arasında trafik açısından ezici üstünlük Google’da. Bu nedenle SEO faaliyetlerinin en güncel ve etkili taktikleri tamamıyla Google baz alınarak oluşturulmakta.
Arama Motoru Optimazasyonunun asıl amacı web sitesini arama sonuçları arasında mümkün olan en üst sıraya taşımak. Bu sayede belli anahtar kelimeler aratıldığında Google üzerinden siteye trafik sağlamak. Bunun için ilk yapılması gereken ise hedeflediğiniz bu trafik için sitenizin erişilebilirliğini en iyi şekilde ayarlamak.

Mobil Trafik Dostu Web Siteleri

Son yıllarda artık birçok Google aramasında mobil cihazlardan yapılan aramalar, bilgisayarları sayı anlamında geçmiş durumda. Bu noktada, hangi sektörde olursanız olun ziyaretçilerinizin birçoğunun mobil cihazlardan sitenize erişim sağlayacağını unutmayın. Yani web sitenizin teknik detayları düzenlenirken „mobile friendly” niteliği kazandığından emin olun.

Bu tür teknik detayların başarılı olması için profesyonel kişiler tarafından düzenlenmesi gerekebileceğini de hiçbir zaman unutmayın.
Zira Google SEO kriterleri arasında web sitesinin bu tür teknik özellikleri de belirleyici etkenler arasında yer alıyor.

Sayfa Yükleme Hızı

SEO faaliyetleri sırasında gözden kaçmaya aday detaylardan bir tanesi. Yine kolay erişilebilme ile alakalı önemli bir faktör. Bu yönüyle de Google tarafından dikkat edilen unsurlar arasında tahmin edeceğinizden daha çok öneme sahip.

Somut bir örnekle sayfa yükleme hızının önemini açıklayacak olursak; bir web sayfasının yüklenmesi 2 saniyeden fazla sürüyorsa yarı-yarıya ulaşan seviyelerde trafikte azalma gözlenmesi kaçınılmaz. Bunun sebebi tabii ki insanların sabırsız olması veya anında siteyi terk etmeleri değil. Asıl sebeb Google’ın „botlar” aracılığı ile sitenize yaptığı ziyaretlerde bu saptamayı yaptığı için sizi alt sıralarda listelemeye başlaması. Bu tür detayların da „optimizasyon” süreçlerine dahil olduğunu unutmamak önemli.

Anahtar Kelimelerinizi Genişletin

Her ne kadar sitenizin odaklandığı arama kelimeleri belli olsa da bunlarla sınırlı kalmamaya çalışın. Yani odaklandığınız anahtar kelimelerin yanında (bunlarla ilintili) yan kelimelere de önem vermeye çalışın. Zaman zaman bu ikincil anahtar kelimelerinize odaklanan içerikler de üretebilirsiniz. Böylelikle daha geniş kitlelere hitap etme şansı yakalarsınız. Arama çubuğunda yolu size çıkacak sonuçların da artmasını sağlarsınz. Bu da nihayetinde sitenize çektiğiniz trafiğin artmasını sağlayacaktır. Bu tür uygulamaları hayata geçirmek için anahtar kelime düzenleyicisi farklı yazılımlar ve eklentilerden de destek alınabilir. Ancak bu faaliyetin profesyonel bir SEO uzmanı tarafından yapılması her zaman daha etkili olacaktır.

GELECEĞE YATIRIM

Son olarak, yukarıda değinmeye çalışığmız üç noktanın SEO faaliyetleri arasında çok küçük bir yer kapladığını hatırlatalım. Biz bu yazıda üstüne pek düşülmediğini düşündüğümüz ancak SEO açısından önemli olan maddelere değinmek istedik.

Bununla birlikte, profesyonel bir SEO faaliyetini hayata geçirebilmek için profesyonellerle çalışmak gerektiğini de belirtmek isteriz. Zira tam anlamıyla yapılan bir SEO çalışması ile tahmin edemeyeceğiniz sayılarda ziyaretçileri web sitenize çekebilirsiniz. Bu noktada SEO fiyatları ve paketlerinin aslında „kaz gelecek yerden, tavuk esirgenmez!” mantığıyla makul rakamlarda olduğunu da fark edebilirsiniz. Kısacası alacağınız SEO hizmetlerini web sitenizin ve işinizin geleceğine yapılan ve geri dönüş garantisi olan bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.