SEO DANIŞMANLIĞI

SEO DANIŞMANLIĞI

Seo Danışmanlığı ile Google’da hedeflediğiniz sıraya ulaşmanız mümkün. Bunun için iyi bir seo yönetimi ile fark yaratın.

SEO analiz, SEO uzmanı, Google SEO vb. tabirler her geçen gün daha çok karşımıza çıkıyor. Çünkü internet ortamını oluşturan unsurların hepsi SEO (arama motoru optimizasyonu) ile bir şekilde bağlantılı. 

Bu tanımı daha somut hale getirmek için öncelikle SEO Nedir ? sorusuna cevap verelim;

Aslında sizlere profesyonel olarak sunduğumuz hizmetleri özetleyecek olan bu yazımızda bu terimlerin açıklamalarını da bulabilirsiniz.

SEO = (S)earch (E)ngine (O)ptimization yani arama motoru optimizasyonu. Biz de bütün dünya gibi bu tabiri kullanırken İngilizce açılımı baz aldığımız için SEO şeklinde kısaltıyoruz. Yani aslında arama motoru optimizasyonu nedir sorusunun cevabı da SEO faaliyetleriyle açıklanır.

Peki bu SEO tam olarak ne anlama geliyor. SEO analizi gibi faaliyetlerin asıl amacı bir web sitesinin arama motorları üzerinden aldığı ziyaretçi sayısını yukarıya çekmektir. Bunu yapabilmek için web sitesinin içeriğine göre belirlenmiş belli başlı arama kalıpları arama motorlarına yazıldığı zaman üst sıralarda listelenmek amaçlanır.

Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi birçok arama motorunun arama sonuçlarını listelerken kullandıkları bazı kriterler vardır. Genellikle “algoritma” olarak kulağımıza çalınan bu kriterler hangi kelime aratıldığında hangii sitelerin daha üst sıralarda görüntüleneceğine karar veren mekanizmayı oluşturuyor. Bu noktada sponsorlu yani para ödenerek aramalarda üst sıralara yerleştirilen aramaları aynı kategoride değerlendiremiyoruz. Çünkü bu görüntülenmeleri sağlamak için tek yapmaları gereken arama motorlarına gerekli ücreti ödemek. Yani SEO analizi veya SEO uzmanı tarafından yapılan diğer işlerde o kadar da başarılı olmaları gerekmiyor.

Ancak sponsorlu bir şekilde üst sıralarda yer tutmak oldukça maliyetli bir strateji. Bu nedenle firmalar enerjilerini ve paraların SEO analizi faaliyetlerine kanalize etmeyi tercih ediyor. Google’a para ödeyerek birkaç hafta üst sıralarda yer almak yerine aynı parayla çok daha geniş bir anahtar kelime skalasında çok daha uzun süreler üst sıralarda yer alabiliyorlar. Hal böyle olunca özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için bir numaralı hedef SEO faaliyetlerinde ilerlemek oluyor.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorlarını (Google, Bing, Yahoo veya Yandex) sorduğunuz sorulara sihirli bir şeklde saniyeler içinde cevap veren web siteleri olarak görüyor olabilirsiniz. Bu bir bakıma doğru bir yaklaşım. Üç kelime yazdığınız anda 3 milyar sonucu saniyeler içinde bulmak sihir değil de nedir?

İşin şakası bir yana, bu sistemin nasıl böyel tıkır tıkır çalıştığına dair hiç kafa yordunuz mu?

İşte tam bu noktada özellikle Google’ın en etkili şekilde kullandığı algoritma temelli “bot” veya “böcek” adı verilen yazılımlar devreye giriyor. Google’ın kendi kriterlerine göre görevlendirdiği bu yazılımlar arama kutucuğuna yazılan kelimelerin geçtiği sonuçları, “alaka sırasına” göre listeliyor. Bunu yapabilmek için Google’ın daha önceden bu siteleri ziyaret etmiş olması gerekiyor.

İşte tam bu noktada tekrar SEO faaliyetleri gündeme geliyor. Çünkü Google’ın sitenizi ziyaret edip, sizi bir anahtar kelime veya kelime gruplarıyla alakalı olarak listeleyebilmesi için belli tekniklere uygun olarak içerik düzenlemesi yapmanız gerek.

SEO DOSTU İÇERİKLERLE ARAMA SONUÇLARINDA YÜKSELEBİLİRSİNİZ

SEO uyumlu içerik olarak da tabir edilen bu içeriklerin başta gelen özellikleri ise özgün olmaları. Yani aynı bilgi, aynı şekilde daha önceden aktarıldıysa Google bundan pek hoşlanmıyor. Ayrıca sadece mevcut bilgilerden farklı olması adına rastgele arka arkaya getirilmiş kelime ve bilgi kırıntıları da Google tarafından anında fark ediliyor. Bu durumda üst sıralarda listelenmekten ziyade, “spam” olarak damgalanıyorsunuz ve alt sıralarda bile görüntülenemeyecek duruma geliyorsunuz.

İşte bu tür kriterlere uygun düşüp “SEO dostu” bir siteye sahip olmak için SEO analizleri ışığında yapılması gereken birçok uygulama mevcut. Meta açıklamalarından focus keywordlere,” h” başlık taglerinden cümle uzunluklarına kadar birçok detay SEO faaliyetleri kapsamında dikkate alınıyor.

Hal böyle olunca insanlar tarafından merak edilen nihai konulardan birisi de SEO fiyatları oluyor. Zira kaliteli ve detaylı şekilde hayata geçirilen bir SEO uygulaması ile ödenen paranızın misli ile geri dönüşünü sağlamak hiç zor değil. SEO fiyatları da bu bağlamda talep edilen hizmetlerin kapsamına göre değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle belli periyotlar halinde kapsamlı paketler şeklinde erişebileceğiniz SEO hizmetlerinde önemli nokta en iyi analizi yapabilmek. Bu nedenle SEO analizi yapan kişilerin ilgili web sitesinin pazarlama stratejilerinden hedef kitlesine kadar birçok detayını da öğrenmesi gerekiyor.

implant