SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Bir marka kurdunuz. Hedef kitlenize en güncel ve kısa yoldan ulaşmanın anahtarı sosyal medya!

Sosyal medya yönetimi sosyal ağlarda firma ve markaların güncel olarak temsil edilmesi şeklinde özetlenebilir. En basit iş tanımı bu şekilde özetlense de bu hedefe ulaşmak sosyal medya hizmetleri konusunda bilgili ve tecrübeli olmayı gerektirir. Online platformlarla ilgili teknik detaylara hakim olmak da sosyal medya yönetimi hizmetlerinde fark yaratmak için olmazsa olmazdır.

Bu nedenle bizden alacağınız sosyal medya yönetimi hizmetlerini alanında uzman ve tecrübeli bir ekip yürütür.
Peki profesyonel sosyal medya yönetimi temelde neleri kapsar?

Profesyonel hizmetlerimizin kapsamından bahsetmeden önce işi biraz daha kökeninden başlayarak anlatmak istiyoruz. Bu nedenle ilk cevap vereceğimiz soru “ Sosyal medya nedir ?” olacak.

Sosyal medya: Kullanıcıların web siteleri üzerinden farklı tür içerikleri, gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına olanak sağlayan yeni akım bir iletişim / medya kanalıdır. Sosyal medya siteleri kimi “sosyal ağ” olarak da isimlendirilmektedir. Günümüzde sosyal ağlar arasında zirveyi Facebook, Instagram, Youtube ve Twitter işgal etmektedir.

Yukarıda sizlere sözünü ettiğimiz sosyal platformların günlük internet kullanımızda ne kadar yer aldığını hesapladığınızda, size sunduğumuz hizmetlerin neden profesyonel olarak yönetilmesi gerektiğini de daha iyi anlayabilirsiniz.

Zira günümüz internet ortamının en çok aktif kullanıcılarına sahip platformlarının hepsini sosyal ağlar oluşturur. Bu platformlar dünya internetinde en yüksek izlenme oranları, en çok ziyaret edilme ve en hızlı içerik üretme gibi istatistiklere sahiptirler. Bu anlamda bir dönemin ulusal TV kanallarından bile daha etkili kitle iletişim araçları haline gelmişlerdir.

TV örneğinden devam edecek olursak; nasıl ki TV kanallarındaki tanıtım ve kampanyalar için profesyonel ekipler mesai harcıyorsa sosyal ağlardaki kampanyalar için de aynı şey geçerlidir. Bu sebeple farklı ihtiyaçlara yönelik sosyal medya yönetimi paketleri ve bunlara bağlı olarak değişen sosyal medya yönetimi fiyatları da zamanla oluşmuştur. Teknolojinin önü alınamaz değişimi ve gelişimini göz önünde bulundurursak sosyal medyada ihtiyaç duyulan hizmetlerin de sürekli olarak kabuk değiştireceğini söyleyebiliriz.

Bu noktada bütün dünyayla aynı anda teknolojide ve sosyal medyada yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz. Bu sayede sizlere sunduğuuz hizmetlerde her zaman en güncel bilgileri ve teknikleri kullanıyoruz. Bu da bizden aldığınız yönetim hizmetleri sayesinde sosyal medyada amaçladığınız farkı yaratmanızda size yardımcı oluyor.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZI YÖNETİRKEN ÜÇ ANA UNSURA GÖRE ÇALIŞIYORUZ

  • Sosyal dinleme
  • Sosyal analiz
  • Dahil olma

Sosyal dinleme ile kast edilen şey aslında ilgili marka, ürün veya firma ile ilgili var olan sosyal medya verilerinin takip edilmesidir. Bu takibi güncel olarak sürdürmek de oldukça önemlidir.

Sosyal analiz ise sosyal ağlarda değişen trendleri, yönelimleri ve gündemi analiz etmeyi temel alır. Burada sadece ilgili firma hakkında bulunan veriler değil bütünüyle bir toplum veya sosyal ağ takip edilerek analiz yapılır. Zira bu sayede ilgili firma, marka veya ürünün bu gelişmelerden nasıl etikleneceği ve bunlara nasıl tepki vereceği konusunda çıkarımlar yapılır. Zaten bu noktadan sonra dahil olma süreci başlar ve bahsi geçen analizlerin sonuçlarına göre bir yol haritası çizilir. Belirlenen stratejiler çerçevesinde, takip ve analiz faaliyetlerini de elden bırakmadan sosyal ortamlarda firma adına atılması gereken adımlar uygulamaya konur. Bu adımlar arasında zaman kullanıcılar kurulacak birebir iletişim yöntemleri de yer alabilir.

Hangi kanalın hangi strateji ile ne zaman kullanılacağını belirlemek profesyonel olarak sosyal medya hesaplarınızı yöneten firma çalışanlarımız tarafından belirlenir. Zira yukarıda bahsi geçen analizler ışığında hareket edilmesi gereken bu süreci en iyi idrak edenler de yine onlardır.

Sosyal medya reklam faaliyetleri için de yine aynı analiz ve veriler ışığında özel kampanyalar belirlenmektedir. Bu reklam kampanyaları belirlenirken sadece sosyal ağlardaki analizlere ek olarak firma veya ürünle ilgili pazarlama bileşenleri / stratejilerinin de incelenerek sürecin bunlara göre ayarlanması önemlidir. Bu noktada sosyal ağlarda yönetimsel hizmetler sunan profesyonellerin pazarlama, reklamcılık teknikleri ve özellikle online marketing konularında yüksek derecede bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca izlenen strateji ne olursa olsun, sosyal medya sayfaları yönetim faaliyetlerine ara vermeden devam etmek gerekir. Zira günümüzde içerikler çok çabuk tüketilmektedir. Bu nedenle sürekli şekilde üretken ve tutarlı gönderiler, hedef kitleye sunulmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz hizmetlerin hepsinde ayrı ayrı uzmanlaşan teknik ekibimizle bizler, sosyal medya sayfalarınızı yönetmeye adayız!

implant