WEB SİTESİ KURMA

WEB SİTESİ KURMA

Günümüzde özellikle ticari faaliyetler yapan kişi ver kurumlar için olmazsa olmaz bir eylem internet sitesi kurma .

Müşterilerinizin ve hedef kitlenizin hemen hemen tamamı işinizle ilgili bir platforma internet üzerinden de erişim sağlamak ister. Ürünlerinizi internet üzerinden satıyor olsanız da olmasanız da firmanız hakkında bilgi sahibi olabilecekleri bir kaynak her zaman hedef kitleniz için bir gereksinimdir. Bu anlamda özellikle şirketlerin bir internet sitesi sahibi olmaları -neredeyse- zorunludur. Bu yazıda sizleri site kurma konusunda yönlendirmeyi amaçlıyoruz.

Web sitesi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce hesaba katmanız gereken küçük noktaları hatırlatmak isteriz. Öncelikle sektördeki rakiplerinizin bu konuda neler yaptığını incelemek isteyebilirsiniz. Bu sayede nasıl bir web sitesi ihtiyacınız olduğunu daha iyi belirleyebilirsiniz. Ayrıca kendinize has pazarlama hedeflerini, internet üzerinden nasıl tanıtacağınızla ilgili de bir ön çalışma yapmak internet sitesi kurmaya başlamadan önce yapılacak etkili çalışmalardan birisidir.

Şimdi sizlere bir internet sitesi kurma ile ilgili 4 temel süreç hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

ALAN ADI (DOMAIN) KAYDI

Yani sitenize ulaşırken kullanılacak adres. www.google.com.tr gibi.

Tabii bu adresi kendi markanızla veya firma isminizle özdeşleşecek türden belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Eğer firma adınız daha önceden kaydedilmiş ise en yakın başka bir domain türevini deneyebilirsiniz.

Alan adını firma isminiz şeklinde kaydettirmenizin görüntü dışında başka katkıları da olacak. Örneğin: sahip olduğunuz alan adına kayıtlı mail adresleri kullanabileceksiniz. Böylelikle özellikle kurumsal yazışmalarda çok daha profesyonel bir imaj çizebilirsiniz. Zira hotmail veya gmail gibi seçenekleri internet erişimi olan her birey edinebilirken sizin kendinize özel mail adresiniz olacak.

Alan adı kaydı yapmak için belli bir ücret ödemeniz gerektiğini de unutmayın. Bu ücretler alan adı hizmeti sunan şirketlere göre değişkenlik gösterebilir.

BARINDIRMA (HOSTING) HİZMETİ

Alan adı kaydı ile aynı anda da gerçekleştirebileceğiniz bir başka satın alma işlemi. Site adresinizin insanları yönlendireceği size özel sanal bir alan. Bu hizmetlerin fiyatları da size ayrılacak alanın büyüklüğü başta olmak üzere servis kalitesi, erişim hızı, bant genişliği gibi birçok değişkene bağlı olarak değişebiliyor.

Bu arada hem alan adı kaydı hem de barındırma hizmetlerinin yıllık olarak verildiğini hatırlatmak isteriz. Yani her yıl bu hizmetleri yeniden satın almanız gerekecek.

Hosting ve domain hizmetini genellikle tek bir firmadan alabiliyorsunuz.

Ayrıca bazı firmalar tarafından hazır web sitesi hizmeti de verilmekte. Ancak genelde bu tür hazır site hizmetleri genellikle daha basit düzeyde kullanımlara hitap ediyor. Zaten site kurmayı öğrendikten sonra bunlara da pek ihtiyaç duymayacaksınız.

İÇERİK

Burada önceliğimiz tekrar web sitesinin hitap edeceği hedef kitlemiz. Hedef kitlenizin web siteniz üzerinden neler yapmasını istediğinizi düşünün. Bu, hangi kategorileri veya sayfaları dahil etmek istediğinizi çözmenize yardımcı olacaktır. Bu anlamda, hedef kitlenizin hangi bilgileri veya işlemleri istediklerini önceden analiz etmek isteyebilirsiniz. Son olarak, web sitesinin hedef kitlenizin ihtiyaç duydukları şeyleri bulmalarını ve yapmalarını kolaylaştırmak için yapılandırıldığından emin olun.

Kendi web sitenizi kurabilir veya profesyonel bir web tasarımcısının sizin için oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Her iki yöntemde de en çok dikkat edilmesi gereken şeyin web sitesini güncel tutmak olduğunu unutmayın.

Kendi web sitenizi kurmak için bir web sitesi kurma yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar bir akıma MS Ofis programlarıyla benzer özellikler taşır ancak metin ve resimlerinizi web içeriğine dönüştürmek ve web sitenize göndermek için tasarlanmış ekstra özelliklere sahiptirler.

Eğer web sitesi kurmak konusunda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız profesyonellerden yardım almak her zaman daha etkili bir çözümdür.. Profesyonel bir web tasarımcısı sitenizi hızlı bir şekilde kurabilir ve başarılı web tasarımı konusunda yol gösterici olabilir. Bir uzmanla veya uzmanların çalıştığı firmalarla çalışmak, e-ticaret, online satış vb. nispeten daha karmaşık fonksiyonları sitenize eklemenize de olanak tanır. Zira bu fonksiyonların güvenilir ve düzgün şekilde çalışır duruma getirilmesi için profesyonel eller tarafından dizayn edilmeleri gerekir.

Son bir tavsiye olarak; günümüzde artık web sitenizi, akıllı telefonlarda ve diğer mobil cihazlarda kolayca kullanılabilecek şekilde tasarlamanız gerekir.
Bu sayede sitenize mobil cihazlarla ulaşan ve sayıları giderek artan büyük bir kitleye daha iyi bir kullanım tecrübesi sunabilirsiniz.