WEB TABANLI YAZILIM GELİŞTİRME

WEB TABANLI YAZILIM GELİŞTİRME

İhtiyaç duyduğunuz size özel yazılımları geliştirerek işlerinizi hızla ve güvenle kontrol etmenizi hedefliyoruz...

Yazılım programlama en basit anlamıyla bilgisayarlara ne yapacaklarına dair komutlar verme işi olarak özetlenebilir. Bu eylem sadece web yazılımları için değil bilgisayar üzerinde kullandığımız bütün programlar ve uygulamalar için aynı mantıkla çalışır.

Bilgisayarların anlayabileceği dillerde yazılmış ve mantık çerçevesinde bir araya getirilmiş bu komutların oluşturduğu programalama ve yazılım dilleri de mevcuttur. Yazılım hizmetleri aslında bilgisayarlara bir dizi komut verip, onların bunu yapmasını sağlamaktır. Eğer bir veya birden fazla programlama dili biliyorsanız, bilgisayarlara yapılması gereken yeni komutları verebilecek yazılımları oluşturabilirsiniz demektir.

Web yazılım ve programlama süreçlerinde de temel mantık aynı olmak kaydıyla bu kez sizden komutu ilk alanlar web tarayıcılarıdır. Giderek gelişen yazılım teknolojileri sayesinde tarayıcıların da bilgisayardaki diğer yazılım ve uygulamalarla irtibat kurması artık hayli kolay. Bu nedenle web programlama ile geleneksel anlamda yazılım programlama faaliyetleri de iç içe geçmiş durumda.

Bu noktada, profesyonel web yazılım kadromuz web yazılımın bütün unsurlarını harmanlayacak yetenek ve bilgiye sahip.

Ancak başlıkta kullandığımız web yazılım nedir ? sorusuna da net bir cevap vermek gerekirse;

Web sitesi sunucuları, istemcileri ve içerikleri arasında anlamlı bir bağ kurmak. Bunu yaparken belli ağ protokollerine uygun olarak çalışır durumda yazılımlar üretmek. Bu yazılımlar kimi zaman geniş kapsamlı ve tek merkeze bağlı olmakla birlikte küçük yazılımların ortak çalışmasıyla da bir web sitesi programlanabilir.

Tıpkı geleneksel yazılım programlama dilleri gibi web yazılımları için oluşturulmuş farklı diller vardır. Web yazılımları genellikle tasarım unsurlarıyla da birlikte ilerleyecek şekilde düzenlenir ve kullanılan diller de buna uyumlu şekilde oluşturulmuştur.

WEB TASARIM VE PROGRAMLAMA DİLLERİ

Ekibimiz tarafından da sık sık kullanılan ve yıllar geçtikçe güncellenen bu dillerin günümüz şartlarında en yaygın şekilde kullanılanları;

  • XML,
  • HTML,
  • JavaScript,
  • Perl 5,
  • PHP,
  • ASP.NET,
  • CSS,
  • Perl
  • JSP

Yukarıda adı geçen dillerin kullanım amaçları farklılaşabilir. Yazının devamında bu dillerin tam olarak hangi faaliyetlere uygun olduğu hakkında daha detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Programlama dilleri konusunda temel bilgilere sahip olanlar bu dilleri kullanmak için farklı branşlarda da yetkin olmak gerektiğini biliyor. Zira web tasarım ve programlama için oluşturulacak yazılımların disiplinlerarası bilgiye dayalı şekilde temellendirilmesi gerek. Buna göre, iyi bir web yazılımı ve uygulaması üretebilmek için programlama, yazılım, istemci, sunucu, komu dizini oluşturma ve veri tabanı teknolojileri konusunda da bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Zira kaliteli ve işlevsel bir web sitesi yaratmak için sanal ortamın bütün teknolojilerinden yararlanmak gerek.

WEB YAZILIM VE PROGRAMLAMANIN İKİ ANA ÖGESİ

Sizlere profesyonel olarak hizmetini verdiğimiz web programlama faaliyetlerini kısaca kategorize etmek gerekirse iki ana başlık altında toplamak mümkün.

Bu iki başlık; istemci ve sunucu taraflı programlama olarak isimlendirilebilir.

İstemci taraflı programlamanın ilgilendiği unsurlar genellikle web tarayıcılarından gelen taleplere en iyi şekilde cevap verebilmek üzerine kuruludur. Kayıtlı verilere erişim sağlama, istemciyi yönlendirme gibi faaliyetleri istemci taraflı programlama sürecinde düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte kullanıcıların gezinti tecrübelerini yükseltmek için gerekli grafik arayüzler ve güvenlik elementlerinin oluşturulması da yine bu sürecin önemli parçaları arasında yer alır.

Kullanıcıların sitede geçirdikleri sürenin kalitesini arttırmak için;
Son yılların popüler yazılım dili JavaScript kullanılabilir. Zira istemci taraflı programlama için günümüzün en etkili dillerinden birisidir. Hem tasarım hem uygulama entegrasyonu için uygun kullanıma sahiptir.

Grafik arayüzler ve grafik tasarım ağırlık web sitesi elementlerini düzenlemek için vazgeçilmez seçenekler ise HTML5 ve CSS3 adı verilen dillerdir. Bu iki dil birbirini tamamlamak için oluşturulmuştur.

Sunucu taraflı programlamada ise işler bir nebze daha farklıdır. Veri çağırma, sunucu güvenliği ve performansı bu tür programlamanın ana unsurlarını teşkil eder. Sunucu taraflı programalama için kullanılan en yaygın diller ve araçlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir; ASP, Lotus Notes, PHP, Java, Ruby on Rails ve MySQL.

ÇOKLU İŞLEVE SAHİP PLATFORMLAR

Bunlara ek olarak, hem sunucu hem istemci taraflı programlama ve yazılım faaliyetleri için çift taraflı kullanılabilen bazı araç/platformlar da mevcuttur.
Bu platformlara en meşhur iki örnek olarak Opa ve Tersus gösterilebilir.

Web tasarım , programlama ve yazılım gibi konularda hizmet veren firmamızın profesyonel yazılımcıları her yönüyle dört dörtlük yazılım hizmetleri sunacak iş tecrübesine ve güncel bilgilere sahiptir.

implant