WEBSİTE HİZMETLERİ

WEBSİTE HİZMETLERİ

Dijital dünyaya attığınız ilk adımda Responsive(Mobil) ve SEO uyumlu tasarımlarımız sayesinde fark yaratın.

Web tasarım nedir ? diye bir soru ile karşılaştığımızda aslında işin sadece tasarımdan ibaret olmadığını anlatarak cevap vermeye başlayabiliriz.

Adı üstünde, ağırlıklı olarak tasarım kavramını ilgilendiriyor olsa da web tasarım terimi ile asıl kast edilen iş web tasarım ve kodlama oluyor.

Web tasarım programları, web tasarım firmaları ve web tasarım fiyatlarına geçmeden önce iş tanımını kısaca yapmaya çalışalım.

Web tasarım ve kodlama : Belirli bir amaca yönelik ( Örn: kurumsal web tasarım) fikirlerin toplanarak, estetik bir yorumla düzenlenip, web sitesi üzerinde uyumlu bir şekilde bir araya getirilmesi. Bu açıklamanın içinde “estetik yorumla” düzenlenen ögelerin sorunsuz şekilde çalışır duruma gelmesini sağlayan kısım da kodlama kısmı oluyor. İşte bizim profesyonel web tasarım uzmanlarımız da tam burada devreye giriyor.

WEB TASARIMIN ANA UNSURLARI NELERDİR

Tıpkı diğer tasarım faaliyetlerinde olduğu gibi web tasarım ve kodlama işi için de vazgeçilmez bazı ögeler vardır.
Bunları kısaca açıklayacak olursak;

Düzen (layout): Sayfadaki reklam, görsel ve yazılı ögelerin düzeni. Web tasarım dünyasında ana kural bu düzeni yaparken ziyaretçenin istediği şeyi tek bakışta görmesini sağlamaktır.

Renk: Bu noktada tasarım ile pazarlama verilerinin de buluşması gerektiğini söyleyebiliriz. Zira web sitesi tasarlanırken yapılacak renk seçimleri tanıtımı yapılan ürün ve markanın kimliği ile örtüşmeli. Yani hedef kitleye hitap edebilmeli. Renklerin pazarlamadaki önemini düşündüğümüzde web tasarım fiyatları ile ilgili algımız da değişiyor. Çünkü yapılan işin değeri sadece renk seçiminden bile belli olabiliyor.

Grafikler, görseller: Logolar, fotoğraflar, küçük resimler veya ikonlar bütün bu görsel ögeler tasarımın güçlendirilmesinde oldukça etkili elemanlar. Kullanıcı dostu bir site tasarlamak için bunların asıl düzenlendiği de çok önemli. Gördüğünüz gibi aslında web tasarım ve kodlamanın bütün adımları birbiri ile bağlantılı ilerlemek zorunda.

Fontlar: Web sitesinde kullanılacak yazıların “web ortamına uygun” fontlar arasından seçilmesi önemli. Zira birçok internet tarayıcısının görünleyebildiği fontların belli bir sınırı var. Ayrıca burada yine ürün ve marka imajına yönelik seçim yapmak da tasarımcının görevi.

İçerik: Bu noktada tasarımla net olarak bir bağlantı kurmak ilk bakışta zor görünebilir. Ancak web sitesinde yayınlanacak olan yazılı metinlerin verdiği mesajları desteklemek de yine iyi bir web tasarım çalışması ile mümkün oluyor. Site ziyaretçilerinin farkında olmadan yaşayacakları kafa karşıklıkları ve bilinç altlarına gidecek bu tutarsız mesajı engellemek için tasarımcının, içeriklerden de haberdar olması şart. Bununla birlikte görsel ve yazılı içeriklerin aynı anda arama motorlarına yönelik olarak optimize edilmesi de gerekiyor.

Arama motorları ile ilgili bu konuyu kısa iki örnekler açıklayıp devam edelim.

Şu an üstünde konuştuğumuz konuyu örneğimize dahil edelim; İzmir web tasarım ve web tasarım İstanbul şeklinde ki farklı arama cümlesi düşünün. Neden birinde İzmir başta kullanılırken diğerinde İstanbul sonda. Evet, doğru tahmin ettiniz. Çünkü İzmir web tasarım ihtiyaçları olanların daha çok kullandığı arama şekli bu şekilde olabilir. Şimdi İzmir ve İstanbul merkezli iki farklı firmanın tasarım işlerini yapan bir tasarımcı için buradan çıkarılacak ders nedir?

Şöyle ki; özellikle tasarım ögelerinin yazılı metinlerle tutarlı olmasını sağlamak adına yapılan aramam otoru optimizasyonu (SEO) faaliyetlerinde özellikle görseller isimlendirilirken bu arama şekilleri dikkate alınmalıdır.

KULLANICI DOSTU WEB SİTELERİ

İyi bir web sitesi tasarlamak için yukarıdaki temellleri aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken başka unsurlar da olduğunu belirtmek isteriz. Özellikle web sitesinin son kullanıcıya yan ziyaretçiye ulaştığı andaki tutarlı görünümü ve kolay kullanımını sağlmak çok önemli. Yani estetik ile kullanışlı olma özelliklerini -bir bakıma- harmanlamak gerekiyor.

Kullanıcı dostu web sitesi tasarlamak için dikkat edilecek temel unsurlar;

  • Navigasyon: Site mimarisi, menüler.
  • Multimedya: Tutarlı görsel içerikler. Videolar, bannerlar ve diğer görseller.
  • Uyumluluk: Farklı tarayıcılarda görüntülenebilecek tasarımlar yapmak.
  • Teknoloji: Web tasarım programları anlamında son teknolojik gelişmeleri takip etmek.
  • İnteraktif: Artık hemen hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu önemli bir unsur. Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların site aracılığı ile bir faaliyete dahil olmasını sağlamak. Kimi zaman tek soruluk bir anket, kimi zaman mini bir flash oyun bu amaç için kullanılabilir.

Yukarıda bahsedilen elementlere ek olarak birçok teknik detayı markanıza en uygun şekilde düzenliyoruz. Kısa sürede kaliteli ve çok amaçlı web sitelerini sizlere teslim ediyoruz.

implant